Головне меню

Ми в соціальних мережах

Наша творчість

Космічні фантазії
2019_H
2019_Y

Пошук

Новини освіти

Річний звіт про діяльність

Звіт

Будинку дитячої та юнацької творчості Смілянської міської ради Черкаської області за 2020-2021 навчальний рік

 

Освітній процес в Будинку дитячої та юнацької творчості в 2020-2021 навчальному році було спрямовано на реалізацію законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», Національної стратегії розвитку освіти в України на період до 2021 року, ключових концепції Нової української школи, Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, Національної доктрини розвитку фізичної культури і спорту в Україні, виконання нормативних документів Міністерства освіти і науки України, управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Смілянської міської ради, відповідно до перспективного та річного планів роботи.

Позашкільна освіта надавалась вихованцям на початковому, основному та вищому рівнях за наступними напрямами позашкільної освіти: художньо-естетичний, гуманітарний, еколого-натуралістичний, соціально-реабілітаційний, туристсько-краєзнавчий, військово-патріотичний, науково-технічний, фізкультурно-спортивний та оздоровчий згідно з навчальним планом, затвердженим директором Будинку дитячої та юнацької творчості, що забезпечило наступність у роботі з дітьми.

Мережу Будинку дитячої та юнацької творчості у 2020-2021 н.р. склала 154 навчальні групи. Гуртковою роботою було охоплено 2800 дітей дошкільного, молодшого, середнього та старшого шкільного віку.

До освітнього процесу залучено категорійних дітей: дітей з малозабезпечених родин – 26, дітей з багатодітних родин – 60; діти з інвалідністю – 16; дітей-сиріт -1; напівсиріт  - 11; що знаходяться під опікою – 6; дітей, батьки яких мобілізовані до – 31.

З метою розширення доступу дітей міста до позашкільної освіти у 2020 – 2021 н.р. та відкрито гуртки з футболу, школа раннього розвитку «Розумаха», МАН.

         Освітній процес було організовано на базі приміщень закладу. На базі 5-ти приміщень закладу обладнано 41 навчальний кабінет, 3 хореографічні зали. Гуртки працювали також на базі приміщень ЗЗСО №1, 2, 6,10,11,12,13, 15, гімназії ім. В.Т.Сенатора, НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – ліцей «Лідер», НВК «ЗОШ № 3-колегіум, ДНЗ №23, редакції газети «Сміла» відповідно до укладених угод.

Педагогічний колектив працював над створенням умов для різнобічного і гармонійного розвитку дитини відповідно до її вікових та психофізіологічних особливостей, реалізації її природних задатків та потенційних можливостей, формування загальнолюдських цінностей і виховання національно-патріотичних почуттів, її соціалізації, формування прагнення і готовності вчитися впродовж життя, берегти і зміцнювати власне здоров’я (методична проблема закладу).

Освітній процес здійснювався як за типовими навчальними програмами, що мають гриф МОН України (23 творчі об’єднання), навчальними програмами  для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності, схваленими для використання профільними федераціями (6 творчих об’єднань), так і навчальними програмами, розробленими педагогічними працівниками закладу і затвердженими радою ММК управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради (20 ТО). Нові навчальні програми розробили керівники гуртків Єрмолаєва В.Ю. - «Веселі смужки», Арчибасова Т.Ю., Дудирєва А.Ю. - «Дитяча телестудія «Я + Ти»», Овсієнко К.В. - «Бальний танець для маленьких», Самарський А.С. - «Дитяча радіостудія «Наш формат»», Тимохіна Ю.Г. - «Гурток естрадного танцю «Юлія»». Проте застаріло програмне забезпечення в «ДІА «Позитив»» (керівник Харченко Ю.М.).

У звітному навчальному році гурткова робота проводилась як у традиційних формах, так і з використанням технологій дистанційного навчання. Вміло застосовували найраціональніші форми і методи організації навчального процесу, впроваджували сучасні педагогічні технології – роботу в Гугл-класі, на персональних сайтах (Корсун О.В., Молчан В.О, Молчан Є.П., Опара С.Є., Тимохіна Ю.Г., Чернай А.О.) і блозі (Бондар Л.О.); використовували різні Інтернет-сервіси для розроблення мультимедійного контенту – інтерактивні дошки Linoit, Padlet (Бондар Л.О., Каптенко Г.В.), мультимедійних дидактичних вправ (керівники гуртків Шерстюк Н.М., Семененко З.В., Опара С.Є., Ященко Н.А., Каптенко Г.В., Молчан Є.П., Корсун О.В., Бондар Л.О., Тимохіна Ю.Г., Чернай А.О.), «Шахи онлайн» (Карчевський А.А.), ментальних та «інтелект-карт», програми для відеоконференцій ZOOM  (Каптенко Г.В.)

Керівники гуртків Михайлова А.В., Молчан В.О., Молчан Є.П., Шкварець І.В., Тимохіна Ю.Г., методист Олефіренко Г.І. розробили ЕОР до окремих розділів навчальних програм гуртків «Юні історики-краєзнавці», «Спортивний туризм», «Туристсько-оздоровчий», «Ансамбль сучасного танцю «Юлія»  (відповідно). 

Дослідницьку роботу з вихованцями організували керівники гуртків Михайлова А.В. (керівник гуртка «Юні історики-краєзнавці», Харченко Ю.М (керівник «ДІА «Позитив»). Ця робота була результативною: Бокітько Ігор, вихованець гуртка «Юні історики-краєзнавці», посів 3 місце в обласному етапі Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби» та став учасником Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції «Українська революція: уроки та перспективи». В обласному військово-патріотичному конкурсі «Герої не вмирають», в номінації «Волонтери ХХІ століття» здобули перемогу вихованці ДІА «Позитив».

Контроль за виконанням та якістю виконання педагоги здійснювали через  мобільний додаток Viber та соціальні мережі Telegram, Instagram.

Педагогічна діяльність була зорієнтована на якісний кінцевий результат.

У 2020-2021 н.р. керівники гуртків підготували 53 переможців конкурсів міжнародного рівня, 149 – всеукраїнського, 95 – обласного та 43 міського рівня.

Значними були спортивні досягнення вихованців: 45 переможців у міських змаганнях, 16 – обласних та 4 – у всеукраїнських. 

Найбільші спортивні досягнення:

-                     вихованці гуртка судномоделювання вибороли три призових місця в Кубку України з судномодельного спорту, (юніори), моделі секції «FSR». Керівник цього гуртка Омельченко В.О. став чемпіоном України у змаганнях серед дорослих;

-                     Шевцов Андрій (клуб настільного тенісу «Енергія, керівник Цьома С.Г.) у складі збірної команди Черкаської області з настільного тенісу виборов ІІІ місце на Чемпіонаті України серед міні-кадетів та ІV місце в парному розряді;

-                   вихованці гуртка «Баскетбол» Іванченко Єгор та Арсеєнко Євгеній (керівник Петренко І.В.) у складі дорослої чоловічої команди з баскетболу м.Сміла у відкритому Чемпіонаті м.Черкас з баскетболу (девізіон Б) стали чемпіонами (вперше за останні 20 років змагань Сміла виборола золото!).

Відповідно до положення «Про призначення стипендії творчо обдарованим дітям  та молоді»  в 2020-2021 навчальному році грошовою премією відзначено керівників гуртків вихованців-стипендіатів: Шастун Н.О., Панчоху М.І., Симоненко С.І., Воробйову І.І., Букіну Л.В., Опару С.Є.

Виховна робота в закладі спрямована на реалізацію засадничих документів:

-                     Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року "Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація".

-                      Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України (наказ Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 у редакції наказу МОНУ від 29.07.2019 року № 1038);

-                      Концепції підтримки та сприяння розвитку дитячого громадського руху в Україні (схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2018 р. № 281-р.);

-                     Концепції розвитку громадянської освіти в Україні (схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2018 року № 710-р);

-                     Стратегії національно-патріотичного виховання (затверджено Указом Президента України від 18 травня 2019 року № 286/2019);

-                     Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 р. № 236-р "Про затвердження плану заходів щодо формування громадянської культури та підвищення рівня толерантності у суспільстві".

Цілісність виховуючого середовища закладу і гармонійний розвиток дитини засобами позашкільної освіти забезпечувала соціально-педагогічна виховна система БДЮТ «Через творчість – до духовності дитини».Інструментом розвитку і вдосконалення цієї системи є запровадження та реалізація цільових освітніх проєктів:

Найбільш вагомим з них став медіапроєкт «Пазли пам’яті», присвячений 30-річчю Незалежності України, який розміщено на сайті закладу.

         Організатором і координатором заходів з національно-патріотичного, громадянського і екологічного виховання був Центр національно-патріотичного виховання «Смілянська Січ» (завідувач - Семеновська Н.О.). До ініціативної групи входили заступник директора з виховної роботи Ященко Н.А., завідувач організаційно-масового відділу Цьома С.Г., кульорганізатор Сінаєвська В.В.

Силами закладу організовано та проведено фінал Чемпіонату Черкаської області з шахів серед юнаків і дівчат віком до 12 років, Відкриті Всеукраїнські змагання  зі судномодельного спорту, міські турніри з шахів і шашок, вуличного баскетболу. Традиційно щорічно організовуються відкриті змагання з пляжної боротьби за участі провідних спортсменів України (керівники спортивного клубу «Борець» Маркарян Е.М., Панчоха М.І.).

Керівником хореографічного гуртка «Шторм» Селівановим М.М. проведено черговий Всеукраїнський фестиваль сучасного танцю «OPEN STORM BATTLE» та організовано профільну зміну кратив-табору «Шторм».

            Педагогічна і методична ради розглядали актуальні питання оптимального функціонування забезпечення якості позашкільної освіти, а саме: стан реалізації завдань позашкільної освіти в контексті Концепції Нової української школи; завдання педагогічного колективу з реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація», стан педагогічного супроводу ініціативи, активності і соціальної самодіяльності вихованців,  стан реалізації освітніх потреб вихованців і формування художньо-естетичних цінностей у гуртках театрального профілю; стан реалізації освітніми структурами закладу (відділами, центрами) завдань просвітницької діяльності, а також і методичного забезпечення інноваційного розвитку закладу, а саме: стан упровадження  в практику закладу позашкільної освіти сучасних теоретико-методологічних основ позашкільної освіти; стан методичного забезпечення громадянського виховання, роботи профільних змін літніх оздоровчо-відпочинкових таборів, стан узагальнення перспективного педагогічного досвіду. Здійснювався дієвий контроль за виконанням рішень попереднього періоду.

Виховна робота в закладі здійснювалось за усіма напрямами: формування ціннісного ставлення до нації, народу, його культури, мистецтва, історії, природи, людей, до самого себе – за допомогою новітніх освітніх технологій з використанням медіапростору.

Відповідно до перспективного та річного планів роботи були сплановані тематичні тижні, декади, заходи. Протягом року здійснювалась  проєктна діяльність. Так, були впроваджено проєкти:

-   інтерактивний медійний проєкт «Пазли пам’яті», до якого ввійшли 9 підпроєктів дослідно-пошукового і творчого спрямування (керівник – завідувач методичного відділу Арчибасова Т.Ю.);

-                     екологічні проєкти: «Земля – наш дім, нам жити в нім», «Птахи –наші друзі» (керівник – завідувач Центру національно-патріотичного виховання Семеновська Н.О.);

-                     творчий проєкт «Поетична квітка України» (до 150-річчя з дня народження Лесі Українки) (керівник – керівник «ДІА «Позитив» Харченко Ю.М.).

-                     практико зорієнтований проєкт «Сам умію, всіх навчу» (керівники - Корсун О.В., керівник гуртка початкового технічного моделювання з елементами художнього конструювання та технікою огигамі,  Чернай А.О., керівник гуртка «Моделювання іграшок-сувенірів»).

Було ініційовано Громадський  проєкт  «Оснащення Центру національно-патріотичного виховання «Смілянська Січ» Будинку дитячої та юнацької творчості навчально-тренувальним обладнанням». Здійснено технічне та організаційно-методичне забезпечення І (міського) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Проєкт «Земля – наш дім, нам жити в нім» став переможцем обласного та Всеукраїнського  етапів всеукраїнських природоохоронних акцій «Годівничка» та «Зустріч птахів» .

Ефективними формами виховної роботи в умовах карантину стали заходи, що проводились із використанням ІТ і мережевих  технологій:

-                     онлайн-челенджі: «Скажи. Розкажи. Напиши. Прочитай. Намалюй. Заспівай. Пам’ятай» (завідувач Центру національно-патріотичного виховання «Смілянська Січ» Семеновська Н.О.,  керівники гуртків Ященко Н.А., Чернай А.О., Корсун О.В., Воробйова І.І., Шастун Н.О., Симоненко С.І.), «Спортивні, креативні» (керівники гуртків  Петренко І.В., Маслюк С.М., Моцар Р.В., Коломієць В.А., Мартіян К.В., Цьома С.Г., Панчоха М.І.), «Щаслива родина – міцна Україна» (культорганізатор Сінаєвська В.В.), «Щедрівки, засівалки, колядки нашого краю» (керівники гуртків Чернай А.О., Шастун Н.О., Симоненко С.І., Воробйова І.І., Маслюк М.В., Цьома С.Г., культорганізатор Сінаєвська В.В.), «Танцююча весна» (керівники гуртків Тимохіна Ю.Г., Букіна А.В., Букіна Л.В.), «За Україну!» - на вустах» (керівник гуртка  і культорганізатор Воробйова І.І);

-                     просвітницька акція «Щоденник прагнучих до волі» (керівник гуртка Михайлова А.В., завідувач Центру національно-патріотичного виховання «Смілянська Січ» Семеновська Н.О.);

-                      «Одна єдина Україна назавжди об'єднала нас», «Талант Кобзаря - муза пращурів (керівники гуртків Симоненко С.І., Воробйова І.І. Маслюк  М.В., Чернай А.О., Дудирєва А.Ю.);

-                     квести / веб-квести «Вересневий старт» (культорганізатор Сінаєвська В.В., керівники гуртків Корсунь Н.В., Михайлова А.В., Дудирєва А.Ю., Самарський А.С., Шкварець І.В., Антоневич Т.І.), туристичне містечко «У пошуках пригод» (керівники гуртків Молчан Є.П., Михайлова А.В., Цьома С.Г., Шкварець І.В..), «Стежками життя і творчості Кобзаря» (культорганізатор Сінаєвська В.В.);

-                      онлайн-конкурс світлин «Осінь у моєму місті», «Засніжений креатив»,  «Новорічна майстерня» (культорганізатор Сінаєвська В.В.);

-                     спортивне свято «Тільки вперед» (культорганізатори Воробйова І.І, Сінаєвська В.В, хореограф Тимохіна Ю.Г.).

Ініційовані закладом онлайн-активності викликали інтерес і в учнів закладів загальної середньої освіти, які теж до них доєднувались.

         Збагаченню духовного світу вихованців, їх культурному розвитку, формуванню позитивної мотивації до здорового способу життя сприяла участь вихованців у проєктах Ліги старшокласників: «Збережемо природу заради майбутнього» (культорганізатор Сінаєвська В.В, керівник гуртка Дудирєва А.Ю), «Пишаємось тобою, рідний краю!» (культорганізатор Сінаєвська В.В, керівник гуртка Дудирєва А.Ю.), «Патріоти на захисті Батьківщини» (культорганізатор Сінаєвська В.В, керівники гуртків Ященко Н.А., Симоненко С.І.), «Покращуємо життя своєї громади» (культорганізатор Сінаєвська В.В, керівник гуртка Цьома С.Г.), «Бути здоровим – це модно»  (культорганізатор Сінаєвська В.В, керівник гуртка Цьома С.Г.).

         Під час інтерактивних пізнавально-ігрових програм «Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш», «Іноземну вивчай – світ пізнавай!» (методист Олефіренко Г.І.); «Долоньки єднання», «Квітка миру», «Запалюємо зорі Святому Миколаю», «Зустрічаймо Масляну», «Театральний батл» (культорганізатори Воробйова І.І., Сінаєвська В.В., завідувач організаційного-масового відділу Цьома С.Г.) вдало реалізовувались завдання творчого розвитку дитини і розширення їх світогляду.

Вихованці гуртків були залучені і до міжнародних, всеукраїнських, обласних, загальноміських заходів:

-                міжнародної ініціативи «Всесвітній День Гідності», за сприяння проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», всесвітнього руху Amnesty International у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Офісом освітнього омбудсмена України й Уповноваженим Президента України з прав дитини;

-                відкритого  всеукраїнського  соціального челенджу   «Не забирай у себе завтра…» 

-                всеукраїнської акції «Декларація відповідальності» #МарафонВідповідальності

-                обласного онлайн-челенджу «Вишиванкова Черкащина - 2021»  #ВишиванковаЧеркащина2021

-  онлайн-концерту «Щасливі мелодії дитинства» (до Дня захисту дітей у Смілі).

Також цього року вихованці гуртків доєднались до челенджів, ініційованих Лігою старшокласників Черкащини.

Проведені педагогічними працівниками майстер-класи (на базі закладу і на базі міської дитячої бібліотеки): «Мак пам'яті та примирення», «Журавлики пам'яті та надії» (керівник гуртка Корсун О.В.), «Виготовлення різдвяних віночків», «Нове життя старим речам. Квітка з пластику, «Пошиття та оздоблення багаторазових масок» (керівник гуртка Саєнко В.А.), виготовлення листівки «Зі святом зустрічі птахів» (завідувач Центру національно-патріотичного виховання «Смілянська січ»  Семеновська Н.О., керівник гуртка Герасименко О.М.), «Ангели пам’яті» (до Дня Героїв Небесної Сотні), «Оберіг для оселі» (до Всесвітнього дня Матері, Сім’ї), «Оберіг-намисто «Вишиваночка» (до Дня вишиванки), «Подарунки мамам до 8 березня», «Брошка «Тюльпан»», «Великодній символ із фетру для захисників України», «Закладинка у книгу» (керівник гуртка Чернай А.О.), «Свято наближається..» (керівник гуртка Єрмолаєва В.Ю.), «Осіння феєрія» (дизайн-оформлення центральної дитячої бібліотеки) (керівник гуртка Корсун О.В.) залучали до творчості вихованців інших напрямів та профілів (фізкультурно-спортивного, театрального, туристсько-краєзнавчого).

Загалом було проведено  197 заходів,  залучено 3183 вихованці. До участі у 28 міських заходах залучено 1010  вихованців. Найбільш активно залучали вихованців і комунікували з ними керівники гуртків Дудирєва А.Ю., Букіна Л.В., Ященко Н.А., Симоненко С.І., Чернай А.О., Шерстюк Н.М., Михайлова А.В., Герасименко О.М., Тимохіна Ю.Г., Цьома С.Г., Корсун О.В.,  Воробйова І.І. Саєнко В.А., Єрмолаєва В.Ю.. Омельченко В.О., Опара С.Є., Корсунь Н.В., культорганізатор Сінаєвська В.В., Маслюк М.В., Молчан Є.П.     

Поточну роботу організовував методичний відділ (завідувач – Арчибасова Т.Ю.).

Педагогічні працівники протягом навчального року працювали над підвищенням своєї професійної компетентності. Пройшли курси підвищення кваліфікації на базі КНЗ «ЧОІППОП ЧОР»: тривалістю 120 годин – 10 педагогічних працівників; тривалістю 90 годин – 12; тривалістю 30 годин – 14; тривалістю 36 годин – 1; тривалістю 24 години – 1.

Три педагогічних працівника отримали сертифікати на освітній платформі «EdEra». Єрмолаєва В.Ю. пройшла курс цифрової освіти на платформі «Pifa» і підтвердила високий рівень цифрової компетентності (С1). 18 педагогічних працівників взяли участь в онлайн-заходах, проведених обласними центрами позашкільної освіти.

За підсумками атестації 12 т.р. встановлено Молчану Є.П., керівнику гуртка «Спортивний туризм»; підтверджено тарифні розряди: 11 т.р. – 4 керівникам гуртків; 10 т.р. – Воробйовій І.І. як керівнику гуртка і культорганізатору, 9 т.р. – 1 керівнику гуртка.

Методична підготовка педагогічних працівників до реалізації освітніх завдань в умовах карантину була забезпечена системою практикумів з опанування технологій роботи в Гугл-класі, створення власного сайту, використання онлайн-технологій та онлайн-інструментів для розроблення освітнього контенту (методисти Михайлова А.В., Олефіренко Г.І., культорганізатор Сінаєвська В.В.).

Маємо високі показники професійного розвитку педагогічних працівників. Переможцем обласного етапу і фіналістом Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» в номінації «Керівник туристсько-краєзнавчого гуртка» стала Антоневич Т.І., керівник гуртка «Геологічне краєзнавство».

Переможцем обласного конкурсу на кращий ЕОР стала керівник гуртка «Юні історики-краєзнавці» Михайлова А.В., третє місце посіли керівники гуртка «Спортивний туризм» Молчан В.О., Молчан Є.П., керівник туристсько-оздоровчого гуртка Шкварець І.В., керівник гуртка естрадного танцю «Юлія» Тимохіна Ю.Г. і методист Олефіренко Г.І.

Друге місце на обласному конкурсі методичних розробок за напрямом «Розробка екскурсійного маршруту» посіла Шкварець І.В., керівник туристсько-оздоровчого гуртка. Антоневич Т.І., керівник гуртка «Геологічне краєзнавство», - двічі лавреат цього конкурсу.

         Педагогічний досвід роботи з обдарованими вихованцями було представлено на міжнародній і всеукраїнській конференціях, проведених Інститутом обдарованої дитини (Арчибасова Т.Ю. Букіна Л.В., Букіна А.В.). У журналі «Вічне слово» - досвід організації роботи з дітьми з особливими потребами (Арчибасова Т.Ю., Опара С.Є.). Досвід закладу з організації роботи в умовах карантину на обласних онлайн-конференціях представили заступник директора з виховної роботи Ященко Н.А. і Молчан Є.П., керівник гуртка «Спортивний туризм». Керівник клубу настільного тенісу «Енергія» Цьома С.Г. була запрошена і взяла участь у зйомках онлайн-курсу з настільного тенісу для освітньої платформи Prometheus.

 

Директор Будинку дитячої

та юнацької творчості                                                 Любов БАКЄЄВА